HAIR CARE

23:50


My friend recently asked me few times what do I do with my hair, so they look so healthy and nice. I thought that it will be a great topic for a post.
As a doughter of hairdresser, you think that I visit him at least once a week. If so, you're wrong. Only if I want to cut my hair or need a hair styling for a special occasion (what happened 2 or 3 times) I go to his hair salon.
If it goes on my own hair routine, first really important thing - I wash my hair every second day so that they don't get accustomed to shampoos what causes that they don't grease so fast. Also don't forget about changing shampoos. I've got few, so I always choose different one. From time to time, when I don't have enought time I use dry shampoos, but I'm not a big fan of them. You would ask me: what about conditioners? I use them, but not every time. They nourish and repair hair, but weight as well. That's why I love the idea of foam conditioners, they are much lighter. 
Heading for some additional products, I use them from time to time (once or twice a week). Repairing oils are really good for hair demaged by color. When I had ombre, I used them only for endings after every washing. Very rarely I use a thikening hair tonic. I'm not always sure if it works, but it didn't flaw me. If you don't like conditioners there is a great alternative spray which you can use before or after drying. There are also with oils if you prefer. Personally I choose the classic ones.
If it goes on drying with dryer I do it only in winter or if I don't have enough time. But during summer I prefer my hair to dry itself. Hot temperature from dryer demages hair as curlers or straighteners, so if you use only shampoo, then before drying spray your hair with the product I mentioned above. 

Moja kumpela ostatnio pytała mnie parę razy co robię z moimi włosami, że wyglądają tak ładnie i zdrowo. Stwierdziłam, że to będzie dobry temat na post. 
Jako córka fryzjera, myślicie, że odwiedzam go co najmniej raz w tygodniu. Jeśli tak, to jesteście w błędzie. Jedynie jeśli chcę skrócić włosy albo potrzebuję ładnego upięcia na specjalną okazję (co zdarzyło się może ze 2-3 razy) idę do jego salonu.
Jeżeli chodzi o moją własną rutynę, pierwsza bardzo ważna rzecz - myję włosy co dwa dni, dzięki czemu nie przyzwyczają się tak bardzo do szamponów co powoduje, że nie przetłuszczają się tak szybko. Również nie zapominam o zmianie szamponów. Mam kilka, dzięki czemu za każdym razem wybieram inny. Od czasu do czasu, kiedy nie mam wystarczająco dużo czasu używam suche szampony. Ale nie jestem ich wielką fanką. Zapytacie: a co z odżywkami? Używam, ale nie przy każdym myciu. One odżywiają i naprawiają włosy a tym samym obciążają je. To dlatego uwielbiam odżywki w piance, są dużo lżejsze.
Przechodząc do dodatkowych produktów, używam je od czasu do czasu (raz, może dwa razy na tydzień). Regenerujące olejki są bardzo dobre dla włosów zniszczonych koloryzacją. Kiedy miałam ombre, używałam je po każdym myciu jedynie na końcówki. Bardzo rzadko używam zagęszczający tonik. I nie wydaje mi się, że pomagają, ale jak do tej pory jeszcze mi nie zaszkodziły. Jeżeli nie lubicie odżywek, dobrym zamiennikiem są spray'e, które się używa przed albo po suszeniu. Są również takie z olejkami, jeżeli wolicie. Ale ja osobiście wybieram te klasyczne.
Jeżeli chodzi o suszenie suszarką, robię to jedynie zimą, albo jeżeli nie mam zbyt dużo czasu. Latem wolę, żeby same schły. Gorąca temperatura z suszarki również niszczy włosy jak prostownice czy lokówki, dlatego jeśli używasz tylko szamponu, przed suszeniem spryskaj włosy spray'em, o którym pisałam nieco wyżej.

EXAMPLE PRODUCTS I USE
imageimageimageimageimageimageimageimage


I think this will be everything for this post. Next time I can tell you shortly about some fast and easy ways to style hair. Anyway hope you liked the post. Girls, let me know how you care about your hair. Till next time. 

Wydaje mi się, że to wszystko, jeśli chodzi o ten post. Następnym razem mogę wam po krótce opowiedzieć o kilku łatwych i szybkich sposobach na układanie i stylizowanie włosów. Mam nadzieję, że podobał wam się post. Dajcie znać jak wy, dziewczyny, dbacie o wasze włosy. Do następnego razu.

xx Carly

No comments:

Powered by Blogger.