I MISS YOUR STUPID FACE

22:06

Hey guys! I'm so excited about this post. Exactly because of the outfit. I have been planning it for a while now since I bought this cropped sweatshirt. The text written on it has a certain meaning for me, but some of you may guess what is going on.

Firstly I wanted to style the top with long white joggers, but I couldn't find any in matching shade. So finally I decided to style it with these super comfty shorts (the color is exactly the same). You can remember them from the previous post. I didn't know that white has so many different shades lol. Anyway finding similar color to this text, wasn't easy as well. I always have the same problem, when I know exactly what I want to buy, I can look throug every single shop I know and find nothing. When I forget about the thing and don't want it, they are everywhere. It's a bit frustrating. 
For shoes I chose these velvet sandal heels in super pretty fuchsia color to break the sporty routine. As I noticed this is one of colors for this year's fall. And velvet is going to be trendy as well. I don't exactly like when shoes aren't made from leather, because after wearing them I have so many blisters, eh. This problem when you have too delicate skin... But this pair is so comfty despite the height of heels.
I didn't exactly add too much jewellery to this look, only few rings, gold tone bracelet and earrings. The finall effect was achieved by amazing braids with white lace and gold hair rings made by lovely Veronica.

Cześć kochani! Jestem bardzo podekscytowana tym postem. A dokładniej ze względu na ubranie. Planowałam je już dość długo od kiedy kupiłam tę bluzę. Napis na niej ma w sumie niewielkie znaczenie dla mnie, ale niektórzy z was mogą się domyślić o co chodzi. 

Na samym początku chciałam zestawić ten top z długimi białymi joggersami, ale nie mogłam nigdzie znaleźć w identycznym kolorze. W końcu zdecydowałam się na połączenie go z super wygodnymi szortami (kolor jest identyczny). Możecie je kojarzyć z poprzedniego posta. W sumie nawet nie wiedziałam, że biały kolor ma aż tyle innych odcieni lol. W każdym razie znalezienie podobnego koloru co napis, też graniczyło z cudem. Zawsze mam ten sam problem, kiedy wiem co dokładnie chcę kupić, mogę przeszukać wszystkie sklepy, które znam i nie znaleźć kompletnie nic. Kiedy zapomnę o danej rzeczy i jej już nie chcę, to nagle wszędzie się pojawia. Trochę to jest denerwujące.
Jeśli chodzi o buty to wybrałam aksamitne sandałki na obcasie w pięknym kolorze fuksji aby przełamać sportową rutynę. Jak zdążyłam zauważyć to jest jeden z kolorów tej jesieni. I aksamit również będzie modny. Nie za bardzo lubię kiedy buty nie są skórzane, bo od ich noszenia robią mi się pęcherze, eh. Ten problem kiedy masz zbyt delikatną skórę... Ale ta para jest super wygodna mimo dosyć wysokich obcasów.
Nie dodałam zbyt dużo biżuterii do tego stroju, jedynie kilka pierścionków, bransoletkę i kolczyki w złotym kolorze. Końcowy efekt został osiągnięty dzięki tym prześlicznym warkoczykom z białym sznurkiem i złotymi pierścionkami do włosów, zrobionych przez cudowną Veronicę.

Outfit details
Sinsay Cropped Sweatshirt 
Bershka Lace Up Shorts
Deichamnn Velvet Heeled Sandals 
Rose Gal Bracelet 
Mango Earrings
Rings: Jubitom, Pandora, Apart
Claire's Hair Rings

GET THE LOOKI hope you enjoyed the post as I did while doing it. Let me know what do you think of adding heels to sporty looks. And of course how do you like the braids? Big thanks to Veronica for doing this hairstyle. 


Mam nadzieję, że podobał wam się post tak jak mi kiedy go robiłam. Dajcie znać co sądzicie o połączeniu stylu sportowego ze szpilkami. No i oczywiście czy podobają wam się te warkocze? Ogromne podziękowania dla Veronici za zrobienie tej fryzury.


xx Carly


photos and hair by: Veronica's Eye 

No comments:

Powered by Blogger.