WHAT IS IN MY BACKPACK? (BACK TO SCHOOL EDITION)As some of you have just started school or uni and some will soon, it's good time for back to school post. This time it will be about things I always carry with me to Uni and needed them at school as well. 
Starting with the most important thing - backpack or bag, something you'll be able to carry your books and more stuff in. Personally I choose bags, but sometimes if I have to take with me too many notebooks or books, then deffinitely backpack is much more handy. I really like having many small pockets, so many things are always getatable. Bringing out for example tissues from cosmetic bag takes so long. That's why things like: tissues, hand cream, body mist, lip balm or matifying papers I try to keep in pockets. The rest, less necessary I hold in cosmetic bag. What is more I keep power bank also in handy place, like pocket with zip (when your's phone is loosing battery like mine, believe me, it's very usefull). 
Moving on to notebooks. Break the boring and ashy school routine with some color notebooks with cool prints and positive quotes. It really can change your mood. Don't forget about an agenda. It will help you with arranging your work. Use different colors for different types of tests or homeworks. That's why you'll need  highlighters and colorful pens. They will be usefull for doing notes as well. But don't wear all, 3 colors will be enough.
And there are last few things left. Wallet - because I took it wherever I go and I guess you too. Bottle with water what to say more, just not to be thirsty during the day. And case for glasses with cloth, mostly needed when having some sport classes instead of leaving them wherever in bag. 

Część z was już zaczęło zajęcia w szkole albo na studiach, a niektórzy niedługo. To dobry czas, żeby zrobić post z cyklu back to school. Tym razem będzie o rzeczach, które noszę ze sobą na uniwersytet ale w szkole tez je potrzebowałam.
Zacznę od najważniejszej rzeczy - plecaka albo torby, po prostu coś, w czym będziecie mogli w nim nosić książki i inne rzeczy. Osobiście wybieram torby, ale czasami jak mam zbyt dużo książek i zeszytów do wzięcia ze sobą, wtedy plecak jest zdecydowanie wygodniejszy. Lubię mieć dużo kieszonek, dzięki czemu wiele rzeczy mam w dostępnym miejscu. Na przykład wyciąganie zwykłych chusteczek z kosmetyczki zabiera zbyt dużo czasu. Dlatego rzeczy jak: chusteczki, krem do rąk, mgiełka do ciała, balsam do ust czy matujące papierki staram się trzymać w takich kieszonkach. Inne mniej potrzebne rzeczy wkładam po prostu do kosmetyczki. Co więcej power banka też trzymam w kieszonce, ale takiej zasuwanej (jeśli twój telefon rozładowywuje się tak samo szybko jak mój, uwierz mi, to jest bardzo przydatne posiadanie, go gdzieś na wierzchu).
Idąc dalej do zeszytów. Przełam nudną i szarą szkolną rutynę poprzez parę kolorowych zeszytów z fajnymi wzorkami i pozytywnymi napisami. To naprawdę może zmienić ci nastrój. Nie zapomnij również o kalendarzu. Pomoże ci w zaplanowaniu twojej pracy. Używaj innych kolorów do innych rodzai testów czy prac domowych. Do tego będziesz potrzebować zakreślaczy i kolorowych długopisów. Będą też przydatne do robienia notatek. Ale nie noś wszystkich ze sobą, wystarczą 3 kolory.
I kilka ostatnich rzeczy. Portfel - bo noszę go niezależnie od tego gdzie idę i zgaduję, że wy też. Butelka z wodą, co tu dużo mówić, po prostu, żeby nie być spragnionym w ciągu dnia. Oraz etui na okulary ze ściereczką, najczęściej przydaje się podczas sportowych zajęć, zamiast wrzucać je do torby gdzie popadnie.

EXAMPLE PRODUCTS:
imageimageimageimageimageimageimageimage
check out more here 

What do you guys choose, bags or backpacks? Is there anything I forgot about and should add to the list? Let me know in the comments below. Hope you enjoyed this post. See you on Friday.

Co wolicie, plecaki czy torby? Czy jest coś o czym zapomniałam i powinnam dodać do listy? Dajcie znać w komentarzach. Mam nadzieję, że podobał wam się post. Do zobaczenia w piątek.

xx Carly

1 comment:

  1. Oczywiście że wolimy plecaki :). Przynajmniej ja. Mogą być naprawdę oryginalnym dodatkom, pod warunkiem, że znajdziemy ciekawy sklep z tego typu akcesoriami :)
    Przykład: jaki plecak do szkoły wybrać

    ReplyDelete

Powered by Blogger.