5 RESONS WHY YOU SHOULD TRY BALMI

23:47


Hello! I know, I'm a bit late with post, but I was crazy busy with choosing new laptop. I finally got a great one and I'm so happy of it. Moving on to post. Today I prepared for you short post about Balmi lip balms and why you should try them. I guess it's great time for it, because fall is comming and we all will need a good lip care.
I discovered this brand in TK Maxx. Firstly I thought that it's like an imitation of EOS lip balms. But I was wrong. They are much better! The price is between £2.5-£5 and it's worth it. I'm mentioning you 5 reasons why you should try them!

Cześć! Wiem, jestem trochę spóźniona z postem, ale byłam strasznie zabiegana z wybraniem nowego laptopa. Nareszcie udało mi się dostać bardzo fajnego i jestem mega zadowolona. Przechodząc do posta. Na dzisiaj przygotowałam dosyć krótki o balsamach do ust Balmi i dlaczego powinnyście je spróbować. Wydaje mi się, że jest to odpowiedni czas, bo jesień się zbliża i będziemy potrzebować dobrej pielęgnacji ust.
Tę markę odkryłam w TK Maxx'ie. Na początku myślałam, że to podróbka EOS'a. Ale byłam w błędzie. Te są zdecydowanie lepsze! Cena waha się od ok. 8-25zł ale są na prawdę jej warte. Poniżej wymienię 5 powodów dlaczego powinnyście je spróbować!


1. MOISTURIZING
This is the most important part for me if it goes on lip care. Very often I have too dry lips, even so applying a tones of lip balms layers. With this one is tottaly different story! It works for few hours and you don't need to reapply it every minute.

Nawilżenie jest bardzo ważne jeśli chodzi o pielęgnację ust. Bardzo często mam zbyt wysuszone usta, mimo nakładania od groma warstw balsamu. Z tym jest zupełnie inaczej! Działa przez kilka godzin i nie ma potrzeby ponownego nakładania co chwila.

2. PROTECTION
These balms own SPF15. This is really important, because most of you forget about protecting lips from sun in daily rush.

Te balsamy mają filtr SPF15. To jest bardzo ważne, ponieważ większość z nas zapomina o ochronie przeciwsłonecznej w codziennym pośpiechu.

3. REGENERATION
Vitamin E, shea butter and jojoba oil will help in regeneration. This basic ingridients, not only, will make your lips fastly regenerated but also keep them soft and smooth, how they weren't before. Only few applications needed for visible effects. I needed only one day, so about 2-3 applications.

Witamina E, masło Shea i olej Jojoba pomagają w regeneracji. Te podstawowe składniki balsamu, nie tylko szybko zregenerują usta, ale również pozostawią je miękkie i gładkie, jak  nigdy wcześniej. Już po kilku aplikacjach widać efekty. Ja potrzebowałam jeden dzień, czyli 2-3 aplikacji.

4. FRAGRANCE
This is the best part and my favorite! Believe me! Other balms fragrances are nothing next to these. Balmi smell so good and intensively. What is more they taste how they smell (you can imagine it before trying out).

To jest najlepsza część i moja ulubiona! Uwierzcie mi! Zapachy innych balsamów to nic w porównaniu z tymi. Balmi pachną cudownie i intensywnie. A co więcej smakują tak samo jak pachną (można sobie go wyobrazić przed spróbowaniem).

5. DESIGN
This is the first brand of lip balms which has cubic packagings. It's very interesting and modern (if they hadn't these fancy shape I would probably have never tried it). The inner part, the balm, has also original shape, something like cone.

To jest pierwsza marka balsamów do ust, która ma sześcienne opakowania. To jest bardzo orginalne i nowoczesne (jeżeli nie miałyby takiego nietypowego kształtu, pewnie nie zwróciłabym na nie uwagi). Wewnętrzna część, balsam, również ma oryginalny kształt, coś w rodzaju stożka.


I hope you liked the post. Let me know if you ever tried these lip balms and what do you think of them. If not, which are your fave ones? Just comment below.

Mam nadzieję, że podobał wam się post. Dajcie znać czy kiedykolwiek próbowałyście tych balsamów do ust i co o nich sądzicie. Jeśli nie, to które są waszymi ulubionymi? Po prostu napiszcie w komentarzu.

xx Carly

No comments:

Powered by Blogger.