STRIPED OPEN BACK ROMPER

20:22

Hi! It's September today and it feels like summer has ended. No more wearing striped or white floral rompers. I'm so glad that yesteday I went out with my family and spend so great time with them in this really hot day. Summer is my fave season and don't want these cold and windy days to come soon. Anyway I still have one month break, so I really hope there will be some sunny days for shootings.
So moving on to outfit, for that hot day I chose super comfy and linen look romper from Rose Gal. I needed to drew in the straps, cause they were a bit too long for me (as always). I'm in love with this open back. It breaks the sporty look achieved with sneakers and denim jacket. The jacket has small ruffles on it so it doesn't look so normal (sorry, but I don't exactly like the simple and typical style).
For the accessories I went with navy bag (it's sooo old) and slip on sneakers, which will be very fashionable this season. I didn't add to many jewellery, to keep this look casual and bright. Just my few subtle must haves for everyday: ear cuffs, watch, few rings and bracelets.  

Hej! To już wrzesień dzisiaj i mam wrażenie, jakby lato się skończyło. Koniec noszenia kombinezonów w paski czy białe w kwiatowy wzór. Jestem bardzo zadowolona, że udało mi się wyskoczyć z rodzinką i spędzić z nimi super czas w ten upalny dzień. Lato jest jednak moją ulubioną porą roku i nie chcę tych zimnych i wietrznych dni, które niedługo przyjdą. W każdym razie mam jeszcze miesiąc wolnego i mam wielką nadzieję na kilka słonecznych dni na sesje. 
Przechodząc do stylizacji, na tak ciepły dzień wybrałam bardzo wygodny i wyglądający na lniany kombinezon z Rose Gal. Musiałam trochę skrócić ramiączka, ponieważ były trochę za długie dla mnie (jak zawsze). Uwielbiam to wycięcie na plecach. Przełamuje ono sportowy styl, który osiągnęłam przez sneakersy i jeansową kurtkę. Kurtka ma małe falbanki, dlatego nie wygląda tak zwyczajnie (sorki, ale nie lubię do końca prostego i typowego stylu).
Jeśli chodzi o akcesoria, to postawiłam na granatową torebkę (bardzooo starą) i wsuwane sneakersy, które w tym sezonie będą bardzo modne. Nie dodawałam zbyt dużo biżuterii, aby zatrzymać stylizację jasną i codzienną. Tylko kilka moich subtelnych must haves: nausznice, zegarek, kilka pierścionków i bransoletki.

Outfit details:
Reserved Denim Jacket with Ruffle (sale)
Bershka Bow Bag (very old)
Rose Gal Silver and Gold Bracelets
Adrienne Vittadini Rose Gold Watch
Rings: Jubitom, Pandora
Apart Silver Ear Cuffs

GET THE LOOK

I hope you enjoyed this post (probably the last one with summer outfit this year). Let me know what do you girls think about rompers. What prints do you like the most and how you like to style them? 

Mam nadzieję, że podobał wam się post (prawdopodobnie ostatni z letnią stylizacją w tym roku). Dziewczyny, dajcie znać co sądzicie o kombinezonach. Jakie wzory lubicie najbardziej na nich i z czym je zestawiacie?

xx Carly


*sponsored by Rose Gal*

No comments:

Powered by Blogger.