ALL IN DETAILS

20:25
Hey girls! Last two weeks were so crazy for me. I would even say that too much things happened. Test after test and a lot more different stuff to overtake for uni and then finally long awaited Hurts gig. Moving on to post today it's about most fashionable details of current season. I chose few I kile the most and will give you some tips how to wear them.

Hej dziewczyny! Miałam mega zakręcone ostatnie dwa tygodnie. Bym nawet powiedziała, że trochę za dużo się działo. Kolos za kolosem i multum innych rzeczy do ogarniania na uczelnie a potem w końcu długo wyczekiwany koncert Hurts. Wracając do posta, dzisiaj będzie o najmodniejszych detalach tego sezonu. Wybrałam moich kilka ulubionych i dam wam kilka wskazówek jak je najlepiej nosić.

 STARS

Jewellery, like earrings or necklaces with stars I love for a while. That subtle shape matches almost everything. Now it's more common as patches or embroideries. It's really great idea for personalizing some basics.

Biżuterię, jak kolczyki czy naszyjniki z gwiazdkami uwielbiam od dawna. Ten delikatny kształt pasuje do niemalże wszystkiego. Teraz częściej jednak spotykany jest w postaci naszywek czy haftów na ubraniach. Jest to bardzo fajna opcja na np spersonalizowanie zwykłych basiców. 

EMBROIDERY

Embroidery. I like it the most when I do it myself, but unfortunately I don't have enough patience to all patterns. Simple black looks best on jeans, colorfull ones, like flowers, on classic black.

Haft. Najbardziej mi się podoba kiedy sama go wykonam, ale nie do wszystkich wzorów mam cierpliwość, niestety. Zwykły czarny najlepiej wygląda na jeansie, a kolorowy, jak kwiaty, na klasycznym czarnym.

LONG BELT
 
It transpires that eversized hoodies, tee dresses or longer blazers look great when are puckered with belt. Best is to choose super long one, like these which OffWhite added recently to their collections. It not only adds uniqueness to the look and what is more emphasises waist!

Okazuje się, że oversizowe bluzy, sukienki typu tee czy dłuższe marynarki świetnie wyglądają gdy się je ściągnie paskiem. Najlepiej wybrać mega długi, jak tego typu co ostatnio OffWhite wprowadziło do swoich kolekcji. Nie tylko doda on oryginalności do stylizacji ale co ważniejsze, podkreśli talię!

RING BAG

Bags with rings instead of belts it's definitely one of this season's must haves. Personally this trend really interested me. It's super orginal but dressy at the same time. I don't know how you but I change classic cluthes to this type of bags for sure.

Torebki z kółkami zamiast pasków to zdecydowanie jeden z must haves tego sezonu. Osobiście bardzo mnie zainteresował ten trend. Jest super oryginalny ale zarazem elegancki. Nie wiem jak wy ale ja na pewno zamieniam zwykłe kopertówki na takie torebki.


I guess that every of you has at least one thing matching to these trends. Sometimes it's better to keep some clothes, because trends are back. See you next week.

Obstawiam, że każda z was ma w szafie przynajmniej jakąś rzecz pasującą do tych trendów. Czasami warto jest przetrzymać niektóre ciuchy, bo moda jednak wraca. Do zobaczenia na tydzień.

xx Carly

1 comment:

  1. Sama uwielbiam "majsterkować" w ciuchach :).
    Ps. moj ostatni wpis: portfele na zamek jako pomysł prezentowy :)

    ReplyDelete

Powered by Blogger.