MY 3 MAKEUP MUST HAVES!Hey! Long time, there wasn't any posts about makeup and I guess it's the time to catch up. I'll show you my 3 cosmetics must-haves, without which my makeup wouldn't be complete.


Hejka! Dawno nie było posta z kategorii makijaż, dlatego chcę to dzisiaj nadrobić. Przedstawie wam moje 3 kosmetyki, bez których mój makijaż byłby niekompletny. 


HIGHLIGHTER

Hypoallergenic Face&Body Illuminating Powder 


I love highlighters in every type and every shade! It doesn't matter if I do subtle - daily makeup or a more intensive one for parties. I always put it a loooot! In my view, it brightens up and refreshes the face.

Rozświetlacze uwielbiam pod każdą postacią i w każdym odcieniu! Nie ważne czy robię makijaż dzienny - delikatny, czy imprezowy - mocniejszy. Zawsze nakładam od groma. Według mnie rozpromienia i odświeża twarz.BRONZER

Since I have used it for the first time I always use it. Every day I use it for fast and subtle face contouring, mostly under cheekbones to shape it up.

Od momentu jak pierwszy raz go użyłam teraz się z nim nie rozstaję. Na codzień używam go do szybkiego i delikatnego wykonturowania twarzy, zwłaszcza pod kośćmi policzkowymi aby ją wyszczuplić.
MASCARA

Recently I do not use eyeshadows. Not only because I don't feel like I doing it or don't have enough time in the morning, just I prefer a natural look. That's why I choose a good mascara. Best are volumizing. Lengthening ones are not for me, because of glasses.

Ostatnio rezygnuję z używania cieni. Nie dość, że rano mi się po prostu nie chce albo mam zbyt mało czasu na ich nakładanie, to po prostu wolę bardziej naturalny look. Dlatego stawiam na dobry tusz. Najlepiej zwiekszający objętość. Wydłużający by się u mnie nie sprawdził, ze względu na to, że noszę okulary.


Let me know what are your must-haves! I'm so curious. Till next week.

Dajcie znać jakie są wasze must haves! Jestem mega ciekawa. Do zobaczenia za tydzień.

xx Carly

No comments:

Powered by Blogger.