STREET DENIMHey. How was your Easter? Mine was good, although I had a lot of work and I admit that I forgot about the post. But today I'm back with a new outfit. This time I created a denim street look. It seems to be very easy, but it isn't. Matching two different types of denim borders on the miraculous. Cause it's not the same shade, too much acid wash, a plain one or subtle melange. I don't have any instructions for you how to match them, cause I have the problem with it. Almost always I match them by chance. This season denim total look is back. For me, it's a longtime classic - sporty but having a bit elegance at the same time. Simple heels (the best are heeled sandals or block heeled ankle boots) can mute sporty style. Personally, I could wear jeans all the time. As well as it's comfy it's practical. It matches almost everything!
This look was stylized to the shoes (you'll never guess how much I paid for them!). I wanted to create something casual, but not elegant. Denim with a basic white hoodie looks great. A belt bag, next must-have of this season, as a one and only color accent. Minimalistic jewelry in silver and gold. All completed with braids and fresh makeup.

Hejka. Jak wam minęły święta? Mi dobrze, chociaż miałam dużo roboty i przyznaję się, że zapomniałam o poście. Ale dzisiaj wracam z kolejną stylizacją. Tym razem jeansowy street look. Co wydające się bardzo banalne, ale wcale takie nie jest. Dobranie do siebie dwóch innych jeansów czasami graniczy z cudem. A to nie ten odcień, a to fasony nie współgrają, albo za bardzo przetarty czy jeden gładki a inny lekki melanż. Cóż, nie mam dla was żadnej instrukcji jak je łączyć, bo sama mam problem. Najczęściej po prostu dopasowywuje przez przypadek. W tym sezonie denim total look powraca do łask. Dla mnie to odwieczny klasyk - sportowy ale zarazem mający w sobie coś z elegancji. Zwykłe szpilki (najlepiej sandałki na obcasie albo botki na słupku) potrafią stłumić sportowy styl. Osobiście jeans mogłabym nosić cały czas. Nie dość, że jest mega wygodny to jeszcze praktyczny. Pasuje prawie do wszystkiego!
Ta stylizacja była obmyślana specjalnie do butów (nigdy nie zgadniecie za ile je dostałam!). Chciałam coś codziennego, ale nie eleganckiego. Jeans ze zwykłą białą bluzą z kapturem sprawdził się idealnie. Do tego nerka, kolejny must have tego sezonu, jako jedyny akcent kolorystyczny. Biżuteria minimalistyczna w srebrze i złocie. Całość dopełniły dobierane warkocze i świeży makijaż.


OUTFIT DETAILS:

DIVERSE white hoodie
STEVE MADDEN white heeled ankle boots
ROSE GAL numeral bracelets and ring
SADVA heart ring


I hope that I'll be able to do such posts more often, but it doesn't depend only on me. Let me know how do you like the outfit. Till Friday loves!

Mam nadzieję, że częściej uda mi się robić takie posty, ale to nie zależy tylko ode mnie. Dajcie znać jak wam się podoba stylizcja. Do piątku kochane!

xx Carly

photos by Sylvia 

1 comment:

  1. Super jeansowy komplet. Może w innym wydaniu zrobiłabym podobny z plecakiem jeansowym: https://www.brytyjka.pl/plecaki-jeansowe-cat-15.html lub innym modele, np. skórzanym :

    ReplyDelete

Powered by Blogger.